Wydarzenia w Chorwacji

FAQ:

 • Kuchnia chorwacka jest smaczna, świeża i prosta. Obfituje w ryby i owoce morza. Ze względu na historię jaki i położenie geograficzne to bardzo urozmaicona kuchnia, z wyraźnymi śladami wpływu kuchni włoskiej, tureckiej, węgierskiej. W Chorwacji możemy zjeść bardzo dobrą pizzę (Włosi wszak mieszkali na terenach należących do Chorwacji), makarony. Będąc w Chorwacji trzeba spróbować specjałów takich jak burek - to rodzaj zapiekanki, może być z mięsem, szpinakiem lub z serem, ciasto składa się z kilku warstw, przypomina ciasto francuskie, grillowane ryby, szczególnie polecam makrelę i doradę, cevapici, mielone mięso w formie kiełbaski. Warto też spróbować lokalnej suszonej szynki - prsut, przypomina nieco włoskie prosciutto. Chorwaci robią też pyszne sery. Nie można zapominać również o wszechobecnych tam świeżych owocach morza. Amatorom mocnych trunków polecamy rakiję i wino produkowane w warunkach domowych, dostępne niemal wszędzie, u gospodarzy, na targach. Dzieciakom polecamy cedevitę to pyszna oranżadka w proszku, do kupienia w paczkach jaki i w butelkach, cała zabawa polega na tym, że jak odkręcamy butelkę oranżadka wsypuje się do butelki, która jest napełniona wodą, dzieci niezmiernie to cieszy:)
 • Autostrady w Chorwacji są płatne. Opłaty pobierane są w bramkach autostradowych, można płacić gotówką - w chorwackiej walucie Kuna lub kartą płatniczą. Opłata zależy od przejechanej trasy i pojazdu jakim podróżujemy. Wygląda to w praktyce następująco: wjeżdżając na autostradę pobieramy w bramce bilet, po jego pobraniu podnosi się szlaban i możemy już swobodnie poruszać się po autostradzie. Nasz bilet (kupon) pokazujemy kasjerowi przy zjeździe z autostrady, uiszczamy wówczas należną opłatę. Należy pamiętać, że w Chorwacji opłaty są pobierane również za przejazd niektórymi tunelami i mostami np. Tunel Sveti Ilija i Krcki most. Przed podróżą radzę aby sprawdzić aktualne ceny za przejazdy chorwackimi autostradami. Warto zerknąć tutaj
  http://hac.hr/en/toll-rates/pricelist
 • Granicę Chorwacką możemy przekroczyć na podstawie paszportu lub dowodu osobistego. Obywatele polscy mogą wjeżdżać i przebywać w Chorwacji bez wiz do 90 dni w okresie półrocznym. Na przejściach granicznych nie odbywają się już kontrole celne.
 • W Chorwacji obowiązują nas następujące ograniczenia prędkości:
  • 130 km/godz. – autostrady
  • do 110 km/godz. – drogi szybkiego ruchu
  • do 90 km/godz. – pozostałe drogi
  • do 50 km/godz. – teren zabudowany
  • do 40 km/godz. – dla pojazdów holujących drugi pojazd
 • Podróżując samochodem po Chorwacji musimy pamiętać o zapięciu pasów- dotyczy to kierowcy jak i wszystkich pasażerów. Obowiązuje zakaz używania podczas jazdy telefonów komórkowych. Dzieci do 12 roku życia nie mogą podróżować na przednim siedzeniu samochodu. Wyjątek dzieci do 2 roku życia, przewożone w foteliku, tyłem do kierunku jazdy, musimy wówczas wyłączyć poduszkę powietrzną przy fotelu pasażera. W fotelikach muszą podróżować dzieci do 5 roku życia.
  Światła mijania muszą być włączone w przypadku słabej widoczności - przez cały rok i obowiązkowo od ostatniej niedzieli października do pierwszej niedzieli marca. Auto powinno być wyposażone w kamizelkę odblaskową, apteczkę pierwszej pomocy, w żarówki zapasowe (nie dotyczy pojazdów ze światłami neonowymi, ksenonowymi, LED-owym), trójkąt ostrzegawczy.
 • Do Chorwacji można dojechać nie tylko samochodem, można również wygodnie dolecieć samolotem. W Chorwacji jest sporo lotnisk, główne w Zagrzebiu, oprócz tego w Splicie, Dubrowniku, Puli, Rijece, Osijeku i Zadarze. Lot z Polski do Chorwacji trwa ok 3 godzin.
  Do Chorwacji można dolecieć bezpośrednio lub z przesiadką, np w Monachium, Wiedniu lub Frankfurcie nad Menem. Warto pomyśleć o locie z Berlina, wybór połączeń lotniczych do Chorwacji, jest bowiem z tego miasta bardzo duży. Bilety warto rezerwować z wyprzedzeniem, ponieważ w sezonie są zwykle dużo droższe.
 • Chorwacka waluta to Kuna (Kn, HRK), 1 kuna to 100 lip. Jadąc na wakacje do Chorwacji najkorzystniej dla nas jest zabrać ze sobą euro i na miejscu w banku lub kantorze wymienić je na kuny. W Polsce jedynie można zaopatrzyć się w małą ilość kun, która może przydać się do zapłacenia za autostradę, chociaż nie jest to konieczne bo za autostradę można płacić kartą. 1 kuna to ok 55 groszy.
 • Ceny w Chorwacji są trochę wyższe niż w Polsce ale nie przytłaczają. Przykładowo:
  chleb kosztuje ok 10 kn, mleko 1 litr –ok 6 kn, ser żółty 1kg ok 40 kn, ziemniaki 5 kg ok 15 kn, cytryny 0,5 kg ok 6 kn, szynka konserwowa 1 kg ok 50 kn, kawa Jacobs ok 50 kn, Coca cola 1 l ok 5 kn, piwo Karlovacko 0,5 litra ok 9 kn, piwo Ożujsko 0,5 litra ok 9 kn, wina w butelkach – od 20 kn
 • Restauracji w Chorwacji jest zatrzęsienie. Możemy zjeść w nich pyszne dania z owoców morza, ryby, soczyste mięsa w tym jagnięcinę. Najpopularniejsza ze względu na cenę i smak jest wszechobecna pizza, wszak na terenach dzisiejszej Chorwacji mieszkali mistrzowie pizzy Włosi.
 • Będąc w Chorwacji trzeba skosztować lokalnych produktów takich jak sery, miód, doskonałą oliwę z oliwek, różnorodnych wódek i nalewek . Warto kupić słoiczek Ajvaru- jest to pasta z papryki, bakłażana, pomidorów z dodatkiem czosnku. Stanowi wyśmienity dodatek do potraw. Dzieciom polecamy Cedevitę, przepyszny lokalny napój. W Chorwacji znajdziemy też dużo produktów z lawendy oraz rozmarynu, które chronią przed molami.
 • Do Chorwacji najlepiej wybrać się w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu.
  W maju, czerwcu i wrześniu mamy już tam piękną pogodę, ceny są niższe niż w wysokim sezonie, jest mniej ludzi. Średnie temperatury w Chorwacji:
  temperatura powietrza: maj 22 stopnie C, czerwiec 25 stopni C, lipiec 30 stopni C, sierpień 28 stopni C, wrzesień 23 stopnie C.
  temperatura wody: maj 18 stopni C, czerwiec 20 stopni C, lipiec 23 stopnie C, sierpień 23 stopnie C, wrzesień 22 stopnie C.
 • W Chorwacji jest sporo dużych sklepów, polecamy zakupy w Lidlu, Konzumie, Tommym, Studenacu. Link do Konzuma
 • Chorwacja jako członek Unii Europejskiej podlega przepisom o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Osobom ubezpieczonym w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej w Chorwacji, przysługuje prawo do świadczeń zdrowotnych obejmujące:
  1. podstawową opiekę medyczną,
  2. opiekę specjalistyczną i szpitalną,
  3. leki uwzględnione na liście leków sporządzonej przez Chorwacki Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego - (HZZO),
  4. opiekę dentystyczną i protetyczną,
  5. środki zaopatrzenia ortopedycznego,
  6. inne środki.
  w razie korzystania z opieki zdrowotnej należy w placówce medycznej przedstawić dowód tożsamości (preferowany jest paszport) wraz z EKUZ. Lekarzowi w placówce należy pozostawić kserokopie karty (najlepiej mieć ze sobą kilka kserokopii).
  Posiadanie karty EKUZ nie zapewnia kompleksowej ochrony. EKUZ nie zapewnia pokrycia kosztów transportu medycznego do Polski a także obowiązujących w Chorwacji dopłat pacjenta za świadczenia medyczne. Wskazany jest zakup dodatkowego ubezpieczenia w celu zapewnienia sobie pełnej ochrony.
Przykładowy apartament w Chorwacji:
test
Miramar Hotel Rabac
Dane kontaktowe:

VISITCITY24.COM
tel. 602 446 440
e-mail: info@visitcity24.com